4 kreative strategier til at vælge det rigtige navn til din virksomheds hjemmeside

, 0 kommentarer

Del dette!

Nye domæneendelser

For et par år siden kunne det svært at finde et domænenavn på 2 ord, men det er det ikke mere. I dag kan alle nemt finde et kort og betydningsfuldt domænenavn uden at skulle bruge fyldeord, bindestreger eller tal. Nye domæneendelser gør det muligt at have et domænenavn, der er kort og indeholder de rigtige nøgleord, hvilket er meget vigtigt for din virksomheds branding.

Opret en GRATIS hjemmeside i tre enkle trin.

Opret din hjemmeside her!

Her er de største fordele ved at vælge et domænenavn, der indeholder de rigtige nøgleord.

1. Nemt at markedsføre og kommunikere

Med et domænenavn såsom www.breakinto.tech kan en virksomhed bruge sit domænenavn til at kommunikere, at den hjælper folk med at bryde igennem i tech verdenen. Således er det nemt for virksomheden at forklare, hvad den laver, hvilket også gør det nemt for kunder at forstå virksomhedens markedsføring.

2. Genkendeligt for dine kunder

Hvis din virksomhed sælger magasiner, hvilket navn kunne så være bedre end www.magazine.store? Navnet er enkelt, og kunder, der gerne vil købe magasiner, kan genkende det med det samme.

3. Hjælper med søgemaskineoptimering (SEO)

Det forrige eksempel, www.magazine.store, er værdifuldt for dig, hvis du sælger magasiner på nettet, og samtidig vil reklamere for din virksomhed. Med dette domænenavn kan du eje 'magazine store' som nøgleord, og dermed opbygge troværdighed omkring din virksomhed online. Når en kunde ser et resultat fra dette domæne, er der større sandsynlighed for at de klikker på det, fordi det passer perfekt med det, som de leder efter.

4. Giver din virksomhed en fordel overfor konkurrenterne

Når du vælger en ny domæneendelse, der er kort, nemt at huske og relevant for din branche, gør du det nemmere at huske din virksomheds navn sammenlignet med konkurrenternes. Kunder vil med større sandsynlighed huske www.louder.online end www.quezzdigitalagency.com til en digital markedsføringsagent.

Strategiske nøgleord

Nu kender du fordelene ved at vælge et domænenavn med de rigtige nøgleord. Her er 4 kreative strategier, som du kan fokusere på.

1. Branchespecifikke nøgleord

Du kan vælge at bruge et 'big picture' brand navn ved at bruge din branche som nøgleord. Lad os sige, at du tilbyder catering services til bryllupsreceptioner. I stedet for at vælge et navn, der indeholder ordet 'catering', kan du bruge et navn med nøgleordet 'bryllup'. På den måde kan du blive vist, når folk søger efter bryllupsrelaterede services.

Her er et par eksempler på domænenavne –
  • Bryllups Mad - bryllupsmad.online
  • Bryllups Catering - bryllupscatering.site
  • Bryllups Mad og Sjov - bryllupsmad.fun

2. Produkt eller service nøgleord

Her er tricket at vælge et navn, der omtaler det specifikke produkt, du sælger. Hvis du for eksempel er landskabsarkitekt, kan du navngive din virksomhed således:
  • Elegante Haver - elegantehaver.space
  • Klassiske Haver - klassiskehaver.site
  • Landskab og Have Butikken - landskaboghave.store

3. Fremtidssikrede nøgleord

Hvis du forventer at din virksomhed vokser i fremtiden, skal du vælge et brand navn, der også kan fungere senere hen. Hvis du for eksempel gerne vil starte en blog om mentalt helbred, men senere hen vil udvide din blog til at omhandle wellness og livsstil generelt, kan du vælge blandt navne som disse:
  • Absolut Wellness - absolutwellness.space
  • Min Wellness - minwellness.website
  • Nem Wellness Online - nemwellness.online

4. Områdespecifikke nøgleord

Hvis din virksomhed udelukkende er aktiv i dit lokalområde, kan du bruge din by eller dit land i navnet. Det gør at din virksomhed er relevant for området, og det vil gøre den nemmere at finde. Hvis du for eksempel har en dyreklinik i København, kan du vælge navne som –
  • Dyreklinik i København - dyreklinikikbh.site
  • Københavns Dyreklinik - kbhdyreklinik.space
  • Din Dyreklinik - dindyreklinik.dk
Du kan nemt finde på et genkendeligt og effektivt navn til din virksomheds hjemmeside med disse kreative strategier.

Hvad venter du på?

Opret en GRATIS hjemmeside nu!

Ingen kommentarer:

Send en kommentar